14.9.2020 Výsledký VOLEB 2020 (7.9.2020 - 11.9.2020) do vedení ZO


Voleb se zůčastnilo 383 z 681 členů , což je 56,3% účast.

Fous Petr na pozici předsedy ZO - počet hlasů 380 = 99,3%

Dáňa Jan na pozici místopředsedy ZO - počet hlasů 373 = 97,4%

Krejčí Aleš na pozici hospodář ZO - počet hlasů 368 = 96,1%

Tošer Pavel BOZP ZO - počet hlasů 368 = 96,1%

Hosová Pavla člen  výboro ZO - počet hlasů 368 = 96,1%
11.9.2020 dne 10.9.2020 proběhla schůzka s vedením ALCZ Ji, na které ZO předala návrhy pro vyjednávání o KS na rok 2021 :

1) zachování veškerých benefitů + uvolněná funkce předsedy ZO

2) plošné navýšení mzdy o 6%

3) zvýšení příspěvku na dopravu o 500Kč a zahrnutí do KS

4) nekrátit příspěvek na zdraví  při : a) 100% uznaném pracovním úraze, b) otcovská dovolená

5) zvýšení penzijního připojištění na 5% nebo 2000Kč pro všechny

6) nekrátit 13mzdu při : a) 100% uznaném pracovním úraze, b) otcovská dovolená

7) přidání tarifů u mzdových tříd 5 a 6

8) překážky ze strany zaměstnavatele, info čtyři pracovní dny předem a na 80%

9) 1den sick day ve 100% náhrady mzdy plošně

10) odstupné po odpracovaných letech : 5let = 6násobek, 10let = 8násobek, 15let a více = 10násobek

11) zvýšení dnů dovolené dle odpracovaných let ve firmě : 5let = 1den, 10let = 2dny, 15let = 3dny20.8.2020 Opět je připraven Aquapark a wellness Laguna Třebíč pro naše členy a jejich rodiny

nově dva termíny v měsíci : 6.9. ,20.9. ,4.10. ,18.10. ,8.11. ,22.11. ,6.12. ,20.12.2020 ,3.1. ,17.1.2021

8:45h - 10:45h Aquapark a wellness

8:45h - 9:45h čtyři plavecké dráhy

vstup na členskou kartu OS KOVO a kartu ALCZ , jeden člen OS KOVO ALCZ + max. čtyři


18.8.2020 Setkání s vedením ALCZ

,,roušky" dle vládního nařízení  od 1.9.20 povinnost nosit roušky plošně ve vnitřích prostorách. Roušky budou zavedeny do OOPP v ALCZ. Počet roušek na směnu dle potřeb zaměstnanců (v ALCZ je dostatečný počet k dispozici - výdej vedoucí pracovníci)

výhled výroby 8-9/2020 - je potřeba navýšit počet výrobních dělníků pro závody Pávov a Střítež cca o 90 lidí včetně náhrad za odchozí

přesčasové práce - limit 150 hodin může zeměstnavatel nařídit v pracovní dny, nad limit je přesčas dobrovolný (jde hlavně o podpůrná střediska pro výrobu - 3D, lika nebo kvalita (letušky)

rozvoj mistrů ve výrobě - od 20.8.20 školení (povinnosti, práva a zákoník práce)

pokusit se vytvořit platformu komunikace pro  zaměstnance - jak předávat info do závodů

závodní stravování Střítež - pracovní skupina za účasti HR, PUR a zástupců ze Stříteže - řežení podnětů s dodavatelem pro zlepšení stavu

návrhy pro kolektivní vyjednávání 2021 dude oficiálně předloženy v týdnu 37

dovolená 2020 - cíl na konci roku je 0 dní pro všechny zaměstnance - pokud bude vyčerpáno před koncem roku bude zaměstnanec na 60%

předání infa do závodů o dodržování standardu odívání pro THP při vstupu do výroby (přechody do jídelen)


16.7.2020 VOLBY 2020 do vedení základní organizace 

termín pro podání kandidatury je 10-20.8.2020                                                                                    kandidatura se podává písemnou formou ve lhůtě členům volební komise                                          členové volební komise : Plachý Jan, Trnková Simona, Rod Štěpán                                                      (Kandidaturu lze podat na svojí osobu, případně lze navrhout i jiného člena. V takovém případě je však nutný písemný souhlas navržené osoby s kandidaturou.)


15.7.2020 dne 13.7.2020 proběhlo setkání s vedením ALCZ JI na téma ,,roušky'' . Aktuálně je opět nařízení nošení v okrese Jihlava vydané usnesením vedením města a hlavním hygienikem kraje Vysočina. Proto debata proběhla na čas po zrušení opatření. Pokud závod bude dále vyžadovat nošení, je potřeba projít systémem o zařazení roušek do OOPP (osobních ochranných pracovních pomůcek).

a) vyhodnocení rizik pro používání roušek v závodech                                                                                b) výběrové řízení na dodavatele roušek                                                                                                        c) zajistit výměnu roušek po dvou hodinách /4-6x za směnu/                                                                      d) zajištění výdeje roušek už při vstupu do závodů /vrátnice/                                                                      e) zavedení 5minutovek pro osobní hygienu                                                                                                   f) vydání předběžného termínu pro vyřazení roušek z OOPP

1.7.2020 I letos bedeme proplácet vstup na letní koupaliště (platí v 7-8/2020) :

Vodní Ráj Jihlava, Luka n/J., Třebíč Polanka nebo Laguna, Moravské Budějovice, Dačice, Třešť Malvíny, Pelhřimov plavecký bazen, Humpolec Žabák, Havlíčkův Brod, Žďár n/S. plavecký bazen

1x měsíčně 3 vstupenky (účtenky na proplacení doručit do kanceláře ZO, příjmení, číslo člena ZO a číslo účtu)

24.6.2020 Dne 23.6.2020 setkání s vedením ALCZ : Obě strany se dohodly na nařízení celozávodní dovolené v týdnech 31/32 pro všechny závody. Dovolená bude kombinovaná ve vyjímečných případech s náhradním volnem, případě 60%. V této souvislosti projednáno téma o využití čerpání náhradního volna z přesčasových hodin u výrobních zaměstnanců po dobu odstávky a o potřebě včas imformovat zaměstnance nadřízeným o využití hodin v rámci měsíce a úprav v docházkovém systému, vždy po dohodě se zaměstnancem.

Závodní stravování - představení planovaných kroků, změn pro závod Pávov, potec.řešení pro závod Střítež - automaty

Obě strany se vzájemně dohodly na prodloužení dodatku o ostatních překážkách na straně zaměstnavatele do 31.12.2020, výše náhrady 60%. Informace o překážce 4 pracovní dny předem. Návrh kompenzace = 1 sick day pro rok 2021, bude součástí KS 2021 a hrazen 100% náhradou mzdy. Konkrétní podmínky budou specifikovány v KS 2021. Platí pro všechny zaměstnance ALZC. Tímto krokem nadošlo k redukci dalších cca 80-100 zaměstnanců.


1.6.2020  Je  mnoho dotazů, co a jak se počítá do mzdy. V sekci -DOKUMENTY- je uloženo vysvětlení výplatní pásky.

27.5.2020

Tripartita se nedohodla na podobě odpuštění sociálních odvodů firmám. Podle návrhu ministerstva práce by se tříměsíční prominutí pojistného mělo týkat malých podniků, podle zaměstnavatelů všech ohrožených. Odbory jsou naopak proti tomu, aby důchodovému systému vypadly příjmy. "Sociální systém nesmí být dodavatelem likvidity do firem. Najděme jiný kanál... Je potřeba postiženým pomoci, ale nechat vykrvácet systém důchodového pojištění je extrémně nebezpečné," uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Podle něj by měl být naopak tlak na banky, aby firmám "dodaly likviditu".

Zástupci odborů společně se zaměstnavateli podpořili uskutečnění Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, který by se měl konat letos v říjnu. "Měl by to být ten správný moment, kdy Česká republika ukáže nejen sama sobě, ale také světu, že jsme připraveni podpořit nejenom investory, kteří přijedou vystavovat, ale dát jasnou zprávu do světa, že Česká republika a její ekonomika je v pořádku," řekl předseda ČMKOS Josef Středula. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) by veletrh měl ukázat, že Česko koronavirovou nákazu rychle zvládlo a "je v plné polní". Akci označil za prestižní.

Odboráři na jednání tripartity prosadili další výjimku z nošení roušek na pracovišti. Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů od úterý nosit zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě. Na tiskové konferenci po zasedání vlády v pondělí 25. května to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Na zasedání národní tripartity v pondělí 25. května se nám s předsedou ČMKOS Josefem Středulou podařilo přesvědčit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že je vhodné zrušit povinné nošení roušek pro zaměstnance ve výrobních provozech, pokud bude dodržen odstup dva metry. Na naši stranu se přidal premiér Andrej Babiš s tím, že je to logický požadavek, když v kancelářích a na veřejnosti platí dva metry, tak proč by to nemělo platit i ve výrobních provozech. Podnět od nespokojených zaměstnanců z výroby přišel od kolegy Romana Benceho, předsedy II. ZO OS KOVO Bosch Jihlava, a proto jsme včerejší jednání tripartity využili jako přímou cestu k řešení. Podařilo se. Ministr Vojtěch to následně uvedl na tiskové konferenci," uvedl předseda OS KOVO Jaroslav Souček.

Dosud nemuseli mít roušky lidé v případě rizikové práce třetí a čtvrté třídy v zátěži teplem. Povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest nebudou mít také plavčíci, trenéři a instruktoři vykonávající činnost u bazénů a dodržující odstup dvou metrů. Roušky nebudou muset mít ani řidiči vozidel veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení.

26.5.2020  POZOR na naše práva k nařizování dovolené ze strany zaměstnavatele. S dovolenou disponuje zaměstnavatel (u nás 25 dní/rok).                                                                                               Zákoník práce říká                                                                                                                                            a - pokud zaměstnavatel nařizuje dovolenou, musí informovat zaměstnance 14dní (kalendářních) dopředu                                                                                                                                                            b - informace je vždy písemnou formou a s datem nástupu dovolené                                                                                                                                                             c - pokud se nařizuje celá dovolená na kalendářní rok  , musí  jeden termín nařízené dovolené trvat deset pracovních dní v celku

26.5.2020 Anketa k zájmů o rezervaci posledního vstupu do areálu Laguna Třebíč v neděli 7.6.2020 k vyplění ZDE.
4.5.2020  Ve čtvrtek nám bylo dáno info z porady vedení  Marelli na naše požadavky předložené v KW18 : nevidíme důvod proč navyšovat ztrátu podniku, když je podepsaná dohoda na 60% to je odpověď vedení z Itálie. Je toto opravdu snaha o zachování smíru v našem závodě? Jejich odůvodnění je, že když budeme co nejdéle na 60% udržíme zaměstnance ve stavu. Proč tedy na konci Dubna bylo ukončeno 77pracovníků (2/3 agenturních a 1/3 kmenových), to jen na zamyšlenou.

29.4.2020 Od 4.5.2020 si bude možné vyzvednout poukázky v hodnotě 1500,- v kanceláři ZO ( Pávov naproti recepci)                                                                                                                                                 

  • 11.5.2020 od 12:30 do 14:30 hala F (hlavní vchod)                                                                        
  • 12.5.2020 od 13.00 do 14:30 hala D (hlavní vchod)                                                                          

Další termíny budou upřesněny. Pro vydání bude potřeba předložit kartu OS KOVO a kartu ALCZ.       

29.4.2020 Včera proběhlo jednání s vedením závodu o navýšení náhrad za měsíc 04/2020. Dle aktuálních odvolávek od zákazníků, vedení nechce k tomuto kroku přistoupit a chce dále vyplácet náhrady ve výši 60% průměrného výdělku (argument pro nepropouštění). Vedení ZO nadále trvá na zvýšení a to i třeba v modelu rozdělení navýšení v půlce měsíce (první 1/2 60% a druhá 1/2 na 70%) Vedení společnosti slíbilo propočítání a projednání s vedením Marelli.  Diskutován byl i návrh na vyplacení jednorázové mimořádné odměny pro všechny zaměstnance. I tento návrh se bude projednávat. 

V měsíci 05/2020 se bude nejspíše vyrábět jen tři dni v týdnu (PO,ÚT a ST), ČT bude využíván pro dovyrobu týdenního plánu. Nadále se bude využívat 60% náhrady mzdy. 

Množí se dotazy na vyplacení 13 mzdy --> 13plat je součásti kolektivní smlouvy a bude vyplacen v řádném termínu. Na výpočet 13 mzdy nemají vliv: překážka na straně zaměstnavatele --> ke krácení dochází při nemoci, OČR nebo neplaceném volnu v předchozím půl roce.

22.4.2020 na dnešním jednájí s vedením ALCZ byl vedením ZO předložen návrh na zvýšení náhrady mzdy z 60% na 70% na měsíc duben 2020. Další kolo tohoto jednání je 28.4.2020 a o výsledku Vás budeme informovat.

20.4.2020 zaměstnanci co jsou v rizikové skupině (nad 60let a omezená pracovní schopnost) zůstávají doma zatím za dohodnutých podmínek (60% náhrada mzdy) . Zdraví máme jen jedno.

20.4.2020 dnes se do práce vrátilo cca 200lidí a to do všech třech našich závodů. Rozjezd výroby bude postupný dle zákazníků. Vedení ZO a vedení ALCZ Vás žádá o dodržování všech bezpečnostních pokynů vydaných pro výrobu.                                                                                             V pátek 17.4.2020 naše vedení dostalo novou informaci z Magneti Marelli o zaměření se na zaměstnance s omezenou pracovní schopnosti (nemohou pracovat na nočních směnách) a zaměstnance nad 60let nepovolávat jěště do práce s důvodu ochrany před nákazou. Dnes budeme jednat o pravidlech a podmínkách tohoto nařízení. 

Pro aktivní členy naší základny (placení 1% ze mzdy) od KW18 budeme distribuovat poukázky v hodnotě 1 500Kč. Veškeré informace budou předány (nástěnky,SMS a Web).

9.4.2020 aktuální info o rozjetí výroby v ALJi, po dalším kole informací od našich zákazníků, se rozjezd  posouvá z 14.4. na 20.4.2020 a to postupně dle projektů (zákazníků). Dále v KW17 bude setkání vedení ZO a ALJi, kde se pokusíme dohodnout zvýšení procent na měsíc duben.

30.3.2020 Vedení ALCZ Jihlava vyhodnocuje informace od našich zákazníků (automobilky) o jejích prodloužení odstávek a během tohoto týdne bude své zaměstnance pomicí SMS informovat o rozjezdu výroby. S vedení sledujeme vydaná nařízení vlády pro zařazení do programu o pomoc od státu. Specialisté na tuto problematiku připravují podklady.Veškeré nové informace od vedení ALCZ zveřejníme během tohoto týdne.


17.3.2020 Aktuální informace od vedení ALCZ: naši zákazníci (automobilky) hlásí zastavení výroby a to znamená, zastavení i u nás.                                                                                                                               Mezi AL a odbory proběhla dohoda před měsícem o časovém rámci udělení 60% průměrného výdělku pro zaměstnance, které zaměstnavatel nemůže uplatnit ve výrobě a to čtyři dny předem. Krok ze strany odborů na aktuální situaci: zkrácení informační povinnsoti ze 4 na 3 dny. 

Modelový příklad - je pondělí a zaměstnavatel sděluje že nebude probíhat výroba a zaměstnance neuplatní ve výrobě. Úterý, středa a čtvrtek je za 100% průměrné mzdy a pátek dále za 60%)

13.03.2020 ZO OSKOVO ALCZ připravila pro VŠECHNY zaměstnance akci na koupi lístků na Vysočina FEST 2020. O co se jedná? 

  • Každý zaměstnanec firmy si může zakoupit až 4 lístky za zvýhodněnou cenu 950Kč
  • Člen ZO OSKOVO ALCZ  má navíc jednu ze vstupenek zvýhodněnu za cenu 750

05.03.2020 Nástěnka ZO OS KOVO na Stříteži AM byla přesunutado svačinárny

02.03.2020 Kancelář ZO OS KOVO ALCZ - nově  na Pávově proti recepci

28.02.2020 Jednání s personálním oddělením

  • Představení nového vedoucího PER ALCZ - Bohdan Souček
  • Přehled výroby na rok 2021 - 05/2020 BMW Mini F60FC, 06/2020 Tiguan PA, 11/2020 W206 a 12/2020 PSA D41, zatím vše podle plánu. Revize 06/2020 od zákazníků.
  • Reorganizace a restrukturalizace firmy do 31.3.2020.
  • Pravidla a systém pro navyšování mezd u THP, jsou daná centrálou, která rověž schvaluje návrhy. Aktuálně všechny změny pozastaveny z důvodu aktualizace související se změnou vlastníka. Info  05/2020.
  • Požadavek ZO na zaměstnavatele: zlepšení komunikace na všech úrovních managementu, informace nejsou předávány správně, zbavování se zodpovědnosti za nepopulární kroky, nutno mluvit jednotně na všech úrovních.

25.02.2020 odsouhlaseno s vedením : informace o odstavení výroby na 60% dude  kunzultováno na zaměstnance a ZO minimálně čtři dny předem. Platné do 30.6.2020.

05.02.2020 Zrušení vyplácení  mimořádných odměn za přesčasové směny, ve výši 500Kč/směna (8hod), je platná od 1.2.2020 a toto zrušení je plně v kompetenci vedení ALCZ stejně jako bylo jeho zavedení  na podzim 2019 (není součásti kolektivní smlouvy). Veškeré příplatky za odpracované přesčasové hodiny zůstávají /příplatek ve výši 35% průměrného výdělku. Zaměstnavatel může nařídit přesčas, ale jen v pracovní dny, ostatní přesčas je plně dobrovolný.  Za přesčas v SO+NE náleží příplatek ve výši 50% průměrného výdělku, pokud zaměstnanec hodiny nevybere např. náhradní volno + příplatek za práci v SO+NE - 27Kč/hod. - vše je součást kolektivní smlouvy.

Restrukturalizace ve firmě probíhá dle zákoníku práce                                                                                  1 - nabídka jiné pozice v ALCZ Jihlava, tam kde je to možné se zachováním výše mzdy                             2 - ukončení pracovního poměru dohodou s 4,5 násobkem mzdy jak je uvedeno v kolektivní smlouvě     3 - ukončení pracovního poměru výpovědí (dvou měsíční lhůta + výpočet odstupného dle opracovanách roků ve firmě)                                                                                                                            odbory jsou o tomto kroku informovány a v obou případech je uvedeno v ukončení PP                 zrušení pracovního místa (nadbytečnost)

Příspěvěk na dopravu do zaměstnání je stále platný a v létě 2019  došlo k navýšení částky a úpravě počtu kilometrů pro vznik nároku 

06.01.2020 Přejeme mnoho zdraví, štěstí a pohody v novém roce 2020 Všem našim členům a jejich rodinám.                                                                                                                                                  Děkujeme za podporu Vaše vedení ZO.